Pecky z naší školky

Chlapeček po příchodu do školky informuje paní učitelku: „Dneska pro mě přijde nenormální babička, normální se to nehodí!“ (Prababička…)

„Tři králové nesli myrhu, zlato, a to třetí nevím…“  Paní učitelka chlapečkovi napovídá: „To poslední se používalo k provonění a očistě, ka …, ka …“ „Kadibudka“ paní učitelko, odpoví znalecky chlapeček.

Pro doplnění výuky přinese pan učitel vycpaninu jezevce a umístí ho se stolkem do tmavé chodby. První chlapeček svítí na jezevce baterkou a hlásí paní učitelce: „Jestli je jezevec živej nebo není zatím nevím, ale zajímalo by mě, jak sem jezevec dotáhnul ten stolek!“

Paní učitelka nabádá děti, aby na papírový tácek nalepily z letáku zdravé potraviny. Dva chlapečci okamžitě vystřihnou a nalepí lahvové pivo v akci. Paní učitelka se podivuje a třetí chlapeček situaci okamžitě komentuje: „Já jsem jim to říkal, že je pivo blbě“, a nalepil na svůj talíř červenou Frankovku.

 Chlapeček se ptá a ihned si sám odpovídá: "Víte, na co se chytne nejvíc ryb? Přece na Vánoce!"

 
 

                                                               Vánoční kapr

Přišel Štědrý den. Všude bylo rušno a udílení pokynů o zlatém prasátku nás vyhánělo z provoněné kuchyně. I my s bratrem jsme měli své osvědčené zvyky. Štědrovečerní dopoledne jsme tradičně trávili u řeky Loučné. Sváteční den se zdál být nevšední i pro ryby v řece. Často jsme na místě zvaném „Dolík“ kapra skutečně chytili a s radostí ho vraceli vánoční řece.

            Dolík jsme vlastně zdědili po našem dědovi, který ne zrovna útulné místo řeky navštěvoval. Řeka v těch místech nepospíchala dál, ale na chvíli se zastavila pod vymletým břehem plného bodláčí a přerostlého rákosu. Děda navštěvoval řeku po celý rok. Už na jaře ho mohli náhodní návštěvníci vidět, jak se pomocí zvláštní koupací techniky pohybuje těsně při břehu. Nikdo nevěděl, že speciálně upravenou lopatou prohlubuje svůj Dolík. Kolem něj pak umístil staré balíky pletiva, které v hluboké a kalné vodě nebyly vidět. Stará prohnilá vrba spadlá do vody dokonale spolupracovala s pletivem a tak rybáři po několika utržených návazcích nehostinné místo raději opustili. Ryby pak děda ve svém Dolíku přikrmoval obilím a vařeným bramborem v silonové punčoše. Co se punčoch babička vždycky nahledala… Rybářský lístek náš děda neměl. Tvrdil, že s lístkem by s ním řeka přestala kamarádit. Než děda odešel do rybářského nebe, předal Dolík nám.

     A tak podobně jako děda, i my jsme s bratrem udivovali jarní koupelí s lopatama v ruce a upravovali už náš Dolík po zimních náplavách. Dolík byl během roku zastávkou pro migrující ryby, tu a tam sem zavítali nejen kapři, ale i jelci a ostroretky, s podzimními dny se sem zatoulali i mníci a velcí okouni. Stará řeka se chlubila svým tajemstvím a my s bráchou jen stěží udrželi jazyk za zuby před spolužáky ve škole.

      Přišel Štědrý den. Hned po rozednění jsme utíkali k řece, vlastně k Dolíku. Chumelilo a o rybím počasí jsme si mohli nechat zdát. Splávky popojížděly mezi padajícími vločkami a my marně čekali na svého kapříka. Snad se bál, že skončí na štědrovečerním stole jako jeho příbuzní, možná měl strach, aby venku na břehu nenastydnul. Prostě ryby nebraly. V chumelenici jsme úplně přehlédli zmizení splávku a prut na poslední chvíli chytil brácha už téměř ve vodě. Oba jsme byli jako opaření, vždyť na konci slabého vlasce vyskočila veliká štika. Možná byla překvapená víc než my, a proto zamířila ke břehu. Rychlý zásah podběráku a štika byla venku. Skočili jsme po ní a rychle s ní utíkali domů. Štiku nevrátíme, žrala by nám v řece ryby, měli jsme jasno. Náš táta byl zrovna na dvoře a nestačil se divit. Tak velká štika se na malého hnojáčka přece nechytí každý den. Táta štiku rychle zpracoval. K údivu všech měla u jícnu malého zlatavého kapříka. Honem jsme ho pustili do vany a kapřík po chvíli začal plavat. Musela ho štika spolknout chvilku před tím, než jsme ji chytili my. Po hodině byl kapřík úplně fit a my ho šli na Štědrý den vrátit řece. Jestli se na nás děda díval, musel z nás mít radost.

     Vánoce jsou nejhezčí svátky v roce. Na Vánoce s nejmenším vánočním kapříkem vždycky s úsměvem vzpomínáme.

(Když po čase regulovali řeku, vytáhl bagrista kromě shnilé vrby i rezavé balíky pletiva. Kdo je tam asi hodil?)                                                                                                                                                  (LM)

 

 

                                                                 Vánoce s Pepou

Přišel čas očekávání a vánočního těšení. Všichni se těšili na stromeček ukradený v lese a na pomačkané ozdoby z několika předchozích Vánoc. Těšili se všichni, až na Pepu.

        Pepa bylo prase, které vyřadili z chovu v JZD jako nedorosta. U nás se měl dobře a bylo nám brzy jasné, že je Pepa trochu jiný, než jeho kamarádi z velkochovu. Nechtěl žrát všechno a raději pozoroval, co se děje na dvoře. Krmnou dávku jsme vymýšleli několik dní a Pepa po ní skutečně zabral. Nejen že dohonil své bývalé přátele, ale začal mít i trochu navrch. Snad proto se náš děda rozhodl, že Pepa bude příjemným zpestřením na vánočním stole. Slovo dalo slovo a v místním hostinci na křižovatce se děda jednoho pátečního večera dohodl s řezníkem Pěnkavou, že Pepa v sobotu padne. O tom, že Pepa téměř jako jediný vyvázne na zabijačce bez úhony, neměl zatím nikdo ani ponětí.

         S napětím jsme čekali, s jakou se děda vrátí. Podrobnosti zabijačkového dne probírali s řezníkem tak dlouho, že jsme se dědy dočkali až k ránu. To už jsme měli na sobě s bratrem pruhovaná bílo modrá pyžama s krátkými nohavicemi. Při každoročním hledání dárků od Ježíška jsme je objevili týden před Vánoci ve skříni ložnice. Oba komplety spíš připomínaly oděv plavčíka na masopustním karnevalu. Trestem pro nás bylo, že od doby nalezení jsme je museli nosit. A tak jsme v pyžamech čekali na sobotní instrukce. „Zabijačka bude!“ ozvalo se, a to už děda unavený dlouhým jednáním usnul.

          Řezník Pěnkava asi toho večera domů vůbec nedorazil a za ranního úsvitu se k našemu překvapení objevil u nás. „Jdeme na to!“ volal z dálky a v ruce držel dva provazy, jako vodítka pro prase. „Rychle, rychle, hned půjdete zpátky“ volal, a tak jsme s bratrem v pruhovaných stejnokrojích a v holínkách vyrazili za Pepou a Pěnkavou. Pepa nebyl žádný blb, nechal si sice nasadit na nohy provázky, ale pak i s námi vyrazil otevřenými vraty ven na silnici. Po namrzlých kostkách jsme neměli žádnou šanci. Pepa stále nabíral na rychlosti a my se s ním proběhli až k železničnímu přejezdu. Tam Pepa patrně zjistil, že si zapomněl koupit do vlaku lístek a volil cestu zpět. V té chvíli náš děda se zmoženým řezníkem vymýšleli u láhve slivovice další postup. Když jsme dorazili s Pepou zpět, spal už řezník v neckách. Marně ho děda probouzel zpěvem „Pod tou naší starou lípou.“ Pepu jsme vrátili do chlívku a řezníka příbuzní odvezli domů.

          Odpoledne k nám přijel strýc Václav a se zájmem si vyslechl napínavý příběh. Vzal vše do svých rukou a Pepu za pomoci  mlíkaře Komárka odvezli s jasným plánem. Po cestě se Pepa s holohlavým Václavem s odstátýma ušima tak sblížili, že na zabijačku nebylo ani pomyšlení. Pepa asi v strýcovi poznal své předky anebo to bylo naopak, to už nikdo neví. Když nás veselý Pepa na svátek Štěpána s Václavem vítali, bylo to nejhezčí vánoční překvapení, jaké jsme kdy zažili.

            A tak v době vánočního zastavení vzpomínáme i na Pepu, který se několik let těšil radosti ze života a pevného zdraví u nového kamaráda.  Všem Veselé Vánoce!                                                                                                        (LM)                                                                                                                                                     

                                                              

           

Holčička se po 5 minutách odpočinku neustále ptá, kdy už bude vstávat. „Na jaře!“ odpoví v žertu pan učitel. „Myslím, že už jaro přichází“ odpoví okamžitě holčička.

Chlapeček upozorňuje při vycházce na nutnost osobní potřeby… „Tak honem“ běží na pomoc paní učitelka. Chlapeček paní učitelku uklidňuje: „ Spěchat nemusíme, já si stejně nejdřív prd.. ,“ pokýve hlavou chlapeček.

Chlapečci řeší politickou situaci: „Nejlepší bude Ano!“ „Piráti budou lepší, ty každýho přeperou!“ navrhuje druhý chlapeček.

Chlapeček si v knížce prohlíží jezevce a ptá se kamaráda: „Nevíš, jestli smrdí jezevec?“ Kamarád mu radí: „Zeptej se pana učitele, ten zná každýho, kdo smrdí!“

Chlapeček opouští poslední den školku, poplácá přátelsky pana učitele se slovy: „Tak nám to mládí nějak uteklo, viď, pane učiteli!“

Holčička s výrazným hlasovým projevem se chlubí: „V neděli, brzy ráno, jsem doma zpívala jako Marek Ztracený! Najednou ale vyběhl tatínek a říkal, že to není ono, ať toho hned nechám! Já si ale myslím, že to bylo ono!!!“ (pozn. redakce – nebylo to ono…)

Po dopoledním bloku pohádek děti odcházejí na pravidelnou procházku. „Jak se říká pánovi, který sklízí v sadu dobrá jablíčka?“ ptá se paní učitelka. „Otesánek!“ volá na udiveného zahradníka holčička.

Plavčík na bazénu dává pokyn chlapečkovi: „A teď plavej jako rybička.“ „Jako zlatá rybička?“ ptá se chlapeček. „Ale ne, plavej třeba jako ryba, kterou máte ve vaně na Vánoce.“  „Mražená?“ podivuje se chlapeček nové plavecké technice.

Pan učitel zkouší děti z dopravních znalostí: „Kdo řídí auto?“ „Řidič“ ozve se holčička. „A jak se říká člověku, který jde po chodníku?“ „Dobrý den“ odpoví opět holčička.

Paní učitelka vysvětluje dětem: „My jsme lidé, jak se říká třeba krtkovi a ježkovi?“ „Krtek s ježkem“ odpoví znalecky chlapeček.

Pan učitel v dešti chytá na školkové zahradě prchajícího králíka. Vrátí se celý promočený a téměř všem je to k smíchu. Chlapeček, který ve vážnosti sleduje vzniklou situaci, praví: „Dneska se pane učiteli hodíte spíš do integrované školy“ a jde si dál jezdit s autíčkem.

Chlapeček informuje kamaráda: „V práci náš tatínek nejradši na počítači po někom střílí…“

Paní učitelka se při svačině ptá chlapečka: „Dáš si mléko nebo čaj?"  „Čaj s mlíkem si rád dám!“ odpověděl  pohotově chlapeček.

Chlapeček se po druhé návštěvě ve školce ptá: „Jdu dnes po 0 nebo NEPOO?"

Pan učitel si při rozhovoru na téma rodina posteskne: „Já už pradědečka ani dědečka nemám…" Chlapeček se zamyslí a snaží se situaci vylepšit: „Já bych ti pane učiteli pradědečka klidně jednou dělal, ale nevím, jestli do té doby vydržíš!"

Pan učitel napodobuje pohyby a zvuky různých zvířátek. Chlapeček najednou povstane, zlehka zaťuká na pana učitele a udiveně se ptá: „Seš v pořádku, pane učiteli?"

      Chlapeček odchází ze školky a venku se najednou dožaduje své plyšové kočky: ,,Potřebuju dnes vzít kočku domů, o půlnoci má rodit a nechci, aby        koťata rozdrápaly celou školku. To bysme neměli zas kam do školky chodit!"
 
     Paní učitelka „ochutnává" kouzelné lektvary při čarodějnickém dni a trochu se mračí. Chlapeček pozoruje situaci a upozorňuje: „Chtělo by jí uvařit         protijed, aby se trochu srovnala, než pojede domů!"
 

Paní asistentka přijde do školky v nových šatech. Chlapeček přeruší hru a upozorňuje pana učitele: „Vypadá slušně, dal bych ji hned na stránky…" a věnuje se dál stavbě z kostek.

Paní učitelka poučuje děti o nebezpečích při setkání s cizí osobou: „Když potkáte cizí osobu a bude vás k sobě lákat třeba na bonbony, proč tam nesmíte jít?" „Protože by mohly být prošlý!" odpoví uznale chlapeček.

Pan učitel v legraci osloví chlapečka:  „Jak se máš, starý dobrý brachu?"  „Že jsem starý brach dobře vím, jen to nepotřebuju připomínat!" zasmál se chlapeček.  

    Paní učitelka se ptá dětí, jak se těší na Vánoce. „A bude nosit Ježíšek taky roušku?" zeptal se vzápětí chlapeček.
 

Chlapečci se baví o domácích zvířátkách: „Naše kočka chytá celej den myši". „Ta naše chytá pořád Gripeny, ale vždycky ji ulítnou!"

Chlapeček informuje pana učitele: „Ve třídě někdo nechce uklízet, hned bych to někam zapsal. Vím, jak se jmenuje, ale nevím, kdy se narodil. Napsal bych mu třeba květen, stejně to zase neuklidí!"

Děti u stolečku vyndávaly z vázy kytky a paní učitelka je napomínala: „Nechte ty kytičky, zdobí nám přece třídu a dělají nám radost. Maminka je také ráda, když doma dostane k svátku nebo k narozeninám kytičku od tatínka." Chlapeček se najednou ozval: „Naše maminka dostala od tatínka parní válec a měla taky radost. Babička říkala, že se jmenuje mandl!"

Na téma zdravá výživa se holčička okamžitě zapojí do rozhovoru: „U nás doma vaří celá rodina, tatínek a bráchové vejce a maminka to ostatní!"

Ptá se babička vnoučka, co měli ve školce k obědu. Vnouček odpověděl:,,Mělo být filé, ale byly špagety. Paní kuchařka chodí zadním vchodem a nečte jídelníček!"

Chlapečci si povídají o povolání tatínků: „Můj tatínek nechodí do práce vůbec nebo jenom na výlet!" „Můj je zase pořád ve šroťáku!" reaguje druhý chlapeček.

Paní asistentka čte dětem pohádku před odpočinkem …… „zlatá rybka splní tři přání." „Mně?" ozve se najednou usínající chlapeček. „Tobě ne, ty všechno máš" odpovídá paní asistentka. „To byste se všichni divili, co bych potřeboval" namítá chlapeček a během chvilky opět usíná.

Chlapeček reaguje na aktuální téma: „Naší prababičku koronavir jen tak dohonit nemůže, protože jí bude 100 let a nikam už nechodí!"

Chlapeček se setkává poprvé s paní učitelkou: „A kterápak ty seš?"

Holčička komentuje zpívání s harmonikou: „Hrát na harmoniku je lehký, stačí k tomu jeden dospělák a pár malejch dětí!"

Chlapeček zkouší pana učitele: „Víš kolik je u Brandejsa buvolů? Několik tisíc, někdy i víc!" odpoví si rychle sám chlapeček.

Při hře na dopravním hřišti vítr otáčí semafor a chlapečci na odrážedlu marně jezdí kolem a čekají na zelenou: „No, motáme se tady jako blbci!" komentuje chlapeček vzniklou situaci a volí raději přechod pro chodce.

Chlapeček má kolem ruky omotané vodítko a prochází se s kozou. Koza najednou zrychlí a chlapeček ji marně brzdí: „Ta koza jde se mnou zase na procházku a mně se už vůbec nechce!" volá chlapeček a chůzi kvůli koze pomalu mění na běh.

      


webmaster Martin Vencl